دکتر مهرناز ایمانی

فوق تخصص غدد


نکته مهم

مطب پزشک

ديابت بارداري

ديابت بارداري

از مباحث بسيار مهم غدد، ديابت در مادران باردار است. مادری با سابقه ديابت در صورت بارداری جزو این گروه نمیباشد و خانمهایی که پس از بارداری و با تاکید بیشتر پس ازدوازده هفته دچار دیابت میشوند، در گروه دیابت بارداری قرار میگیرند. اهميت این بیماری علاوه بر عوارض مادر، متوجه جنین نیز میشود که از ان جمله ميتوان به اختلالات ارگانوژنز در سه ماهه اول و پس از ان عوارضی چون ماکروزومی، مرگ جنین، عقب ماندن رشد جنین ويا زايمان زودرس اشاره كرد.
در همه زنان با فاكتورهاي خطر مانند سابقه دیابت بارداری در فرد ، سابقه خانوادگی مثبت ديابت بويژه بستگان درجه اول، سن بالای ۲۵ سال ،چاقی،سابقه زایمان نوزاد با وزن مساوی یا بیشتر از ۴ کیلو باید تست غربالگری در اولين فرصت بدون در نظر گرفتن سن حاملگي ،انجام گیرد در ساير موارد بررسي و غربالگري مادر در ٢٤ الي ٢٨ هفته توصيه ميشود..
با توجه به افزایش شیوع دیابت و معيارهاي تشخیصی سختگيرانه، امروزه دیابت بارداری از شیوع بیشتری برخوردار است و لذا تمام پزشکان اعم از پزشکان عمومی ومتخصصین و حتی فوق تخصصهاي غير مرتبط بايد نسبت به شناخت و تشخیص وارجاع به موقع مادران ديابتي،اطلاعات لازم را داشته باشند. در این مبحث به پاره ایی از نکات مهم در مورد شناخت عوامل خطر ، زمان غربالگری مادر باردار، تستها و روشهای مختلف توصیه شده برای دیابت بارداری و کنترل قند تا پایان بارداری توضیحات کامل و مختصر ارایه خواهد شد.

. دکتر مهرناز ایمانی
فوق تخصص غدد وهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار فرخزادی ، روبروی اریکه ایرانیان ، ساختمان زرین ، واحد 1
تلفن : 88697098 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دیابتدیابت یا مرض قندصفحه اصلیمعرفی پزشکراهنمایی استفاده از سایتغدد مترشحه بدن کدامند؟بیماریهای تیروییداختلالات رشد و بلوغعکسهاسوالات پزشکیسایت های دیگردانلود فایل