دکتر مهرناز ایمانی

فوق تخصص غدد


نکته مهم

مطب پزشک

توده های بدخیم تیرویید

ضایعات بدخیم تیرویید به انواع گوناگونی تقسیم می گردند. در این قسمت مختصری در مورد شایعترین بدخیمی تیرویید،تشخیص و درمان و پیگیری ان ، میپردازیم.
کانسر پاپیلری تیرویید شایعترین بدخیمی تیرویید میباشد. عمدتا بطور تصادفی و در بررسی گره تیرویید تشخیص داده میشود . جراحیاولین اقدام درمانی پس از تشخیص است. بسته به اندازه گره بدخیم ، وسعت جراحی متفاوت است. تعیین نوع جراحی به عهده پزشک متخصص غدد میباشد. در مواردی که گره بدخیم کوچکتر از یک سانتیمتر باشد و گسترش موضعی نداشته باشد و چند کانونی نباشد،بیمار با ریسک پایین درنظرگرفته میشود و جراحی محدود به برداشتن یک لوب تیرویید(لوبکتومی) میباشد و نیاز به درمان تکمیلی با ید رادیواکتیو نیست. تجویز قرص لوتیروکسین در همه بیماران الزامی نیست و پس از جراحی بر اساس میزان کارکرد تیرویید، توسط متخصصین غدد، تجویز میگردد.

در گره های با سایز بیش از یک سانتیمتر جراحی شامل برداشت کامل تیرویید و در موارد ضروری ، تخلیه غدد لنفاوی گردن توصیه میگردد. درمان با ید رادیو اکتیو بعد از جراحی توصیه میگردد که میزان ید با توجه به وسعت تومر تعیین میگردد. اسکن کل بدن پس از تجویز ید توصیه میگردد.نکته مهم: تعیین مقدار ید تجویزی و پیگیری پس از ان ، از نظر تشخیص و درمان موارد عود تومر یا متاستاز ان ، به عهده پزشکان فوق تخصص غدد است . مراجعه به پزشکان در سایر رشته ها، مثلا جراح ، متخصص پزشکی هسته ایی ، متخصصین گوش و حلق و بینی و متخصصین داخلی برای پیگیری درمان توصیه نمی گردند.

کلیه بیماران کاندید دریافت ید، نیاز به امادگی قبل از ان ، از نظر ایجاد شرایطی که حداکثر جذب و اثر درمانی ید، دارند.نحوه امادگی توسط پزشک معالج شما تعیین میگردد. ادامه درمان با قرص لوتیروکسین الزامیست و فواصل مراجعه و ازمایشات و یا سونوگرافی گردن و اسکن کل بدن ، توسط پزشکان متخصص غدد تعیین میگردد.


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار فرخزادی ، روبروی اریکه ایرانیان ، ساختمان زرین ، واحد 1
تلفن : 88697098 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دیابتدیابت یا مرض قندصفحه اصلیمعرفی پزشکراهنمایی استفاده از سایتغدد مترشحه بدن کدامند؟بیماریهای تیروییداختلالات رشد و بلوغعکسهاسوالات پزشکیسایت های دیگردانلود فایل