دکتر مهرناز ایمانی

فوق تخصص غدد


نکته مهم

مطب پزشک

غدد درون ریز بدن کدامند؟

با سلام خدمت شما خواننده عزیز

بیماریهای غدد درونریز شامل اختلالات کارکرد اعضایی از بدن است که ترشحات خود را تحت عنوان هورمون در خون ترشح میکنند . هورمونها سهم بسزایی در حفظ سلامت و فعالیتهای بدنی در تمامی سنین ایفا مینماید. غدد لنفاوی بدن ، شامل این بخش نمیباشد و رشد و بررسی علل رشد و ماندگاری غدد. لنفاوی بزرگ شده، از وظایف همکاران در رشته خون و انکولوژی میباشد. همچنین علی رغم تصور برخی افراد، تومر یا در اصطلاح محاوره ایی غده معادل غدد درونریز نمیباشد و تشخیص و درمان مقتضی این ضایعات بنا بر منشائ انها انجام میگردد.

غدد درونریز بدن شامل بخشهای زیر است:

هیپوفیز در مجاورت مغز،تیرویید در بخش تحتانی گردن، پاراتیرویید در مجاورت تیرویید ، لوزولمعده در خلف شکم، غدد فوق کلیوی در مجاورت بخش فوقانی کلیه ها وغدد جنسی که در خانمها شامل تخمدانها و دراقایان بیضه ها میباشد.

بررسی علل فشارخون با منشائ هورمونی، و هیپر لیپیدمی یا میزان چربیهای بالای خون ، مشکلات استخوانی و پوکی استخوان وبرخی بیماریها یا سندرومهای مادرزادی، از جمله موارد مرتبط با این رشته میباشد.

در ادامه به تفضیل به بررسی موارد فوق خواهیم پرداخت.


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار فرخزادی ، روبروی اریکه ایرانیان ، ساختمان زرین ، واحد 1
تلفن : 88697098 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دیابتدیابت یا مرض قندصفحه اصلیمعرفی پزشکراهنمایی استفاده از سایتغدد مترشحه بدن کدامند؟بیماریهای تیروییداختلالات رشد و بلوغعکسهاسوالات پزشکیسایت های دیگردانلود فایل